Blachy do pieczenia mogą mieć przeróżne przeznaczenie. Jedne sprawdzą się lepiej przy tworzeniu ciast, a inne w trakcie przygotowywania muffinek. Najważniejszą cechą blach jest materiał wykonania, który inaczej reaguje na wysokie temperatury w piekarniku. Na co należy zwracać przy zakupie blachy oraz na jakie sposoby można ją wykorzystać w kuchni? 

Najważniejsze cechy blach do pieczenia 

Przy zakupie blachy https://nettrading.pl/blachy-do-pieczenia trzeba pamiętać, że musi być ona odporna na wysokie temperatury. Powoduje to, że jedzenie nie przywiera do jej powierzchni i ciężej o spalenie dania. Warto zadbać, żeby blachy do pieczenia posiadały powłokę antyadhezyjną, która wpływa na większą wytrzymałość i brak rdzewienia. Nie trzeba też korzystać wtedy ze specjalnego papieru i dodatkowego tłuszczu.

Warto zwracać także uwagę na wysokość blachy. Mniejsze wersje będą dobre dla ciasta do pizzy, ale już niekoniecznie sprawdzą się przy grubej lazanii. Dla pewności warto kupić kilka wersji blach, które będą przydatne w zależności od przygotowywanego ciasta lub dania. 

Jaki materiał najlepiej sprawdza się przy blachach do pieczenia? 

Blachy najczęściej wykonane są trzech materiałów: ceramiki, silikonu lub stali węglowej. Najczęściej w domach spotyka się tę ostatnią. Podkreśla się jej wytrzymałość, gdzie blacha odporna jest na największe temperatury we wnętrzu piekarnika.

Dużym atutem jest także cena, która jest zazwyczaj najniższa spośród wymienionych materiałów. W przypadku blachy aluminiowej warto się postarać o wcześniej wspomnianą powłokę antyadhezyjną, która pozwoli uniknąć przywierania jedzenia. 

W domach często można też spotkać ceramiczne blachy do pieczenia. Co prawda są one trochę droższe i wymagają dłuższego pieczenia, ale podkreśla się najlepszy smak posiłków, jaki można dzięki nim uzyskać. Nadają się szczególnie dobrze do ciast, tarty, chleba albo zapiekanek. Rzadziej spotyka się blachy silikonowe, które są proste do mycia i pozwalają uniknąć oparzeń przy wyjmowaniu formy.