Nasiona szałwii hiszpańskiej, nazywane często nasionami chia, mogą się dla wielu z nas okazać cennymi dodatkami do diety. Wiadomo, że ich wartość odżywcza jest ogromna, a wpływ na zdrowie wszechstronny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co można znaleźć w nasionach chia?

Niewielkie nasiona chia są rewelacyjnym źródłem wielu ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Ten dodatek do diety jest bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz tak ważnych składników mineralnych, jak żelazo, wapń oraz magnez. W nasionach tych możemy również znaleźć sporo błonnika, bez którego zdrowa dieta nie może się obejść. Dlaczego warto wzbogacić swe sałatki lub płatki śniadaniowe o takie nasiona?

Jak szałwia hiszpańska wspiera nasze zdrowie?

O leczniczych właściwościach szałwii hiszpańskiej napisano już sporo, a jej korzystny wpływ na zdrowie potwierdzają kolejne badania. Dzięki nim wiemy, iż chia może się dobrze sprawdzić w profilaktyce chorób nowotworowych oraz cukrzycy. Zdrowa dieta z takim dodatkiem zmniejszy ryzyko pojawienia się problemów ze złym cholesterolem, a przy okazji ułatwi nam odchudzanie. Nasiona szałwii hiszpańskiej pomogą nam też uniknąć problemów z układem krążenia oraz stanami zapalnymi, które mogą poważnie utrudnić nam życie. Ten niepozorny dodatek powinien zatem na dobre zagościć w naszej diecie, a im prędzej zaczniemy korzystać z nasion chia, tym lepiej dla nas.