Imbir mielony pozyskiwany jest z wysuszonych kłączy imbiru – rośliny mającej około 120 odmian, uprawianej głównie w Azji oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Jego właściwości cenili kapłani Azteccy, szamani plemion indiańskich z dorzecza Amazonki, lekarze medycyny chińskiej, japońskiej, hinduskiej.

Mając w kuchni imbir mielony możemy samodzielnie wykonać kilka leczniczych specyfików, które wspomagać nas będą w walce z bólem czy innymi niedomaganiami.

Herbata na przeziębienie
To prosty napój – napar z ¼ łyżeczki imbiru mielonego i szklanki wrzącej wody. Napar przykryty szczelnie talerzykiem powinien naciągać 10-15 minut; przecedzony i posłodzony skutecznie rozgrzewa w zimowe popołudnia i wieczory.

Napój gazowany na orzeźwienie
To odmiana herbatki imbirowej na letnie upały. Najpierw należy zaparzyć herbatkę z ½ łyżeczki imbiru mielonego (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/przyprawy-korzenne/imbir-mielony). Przecedzony płyn osłodzić i ostudzić. Wlać do połowy pojemności szklanki – resztę uzupełnić wodą gazowaną. Zamiast wody gazowanej można użyć piwa.

Olej imbirowy
W małym słoiczku łyżkę imbiru mielonego zalać 100 g oliwy w oliwek. Trzymać kilka tygodni w ciemnym miejscu; codziennie wstrząsać zawartością. Po upływie 5-6 tygodni olej należy przecedzić, zamknąć w szczelnie zamkniętym słoiku lub buteleczce. Już 2-3 krople olejku wmasowane w bolące miejsce przynosi ulgę w bólu i rozgrzewa.

Maść imbirowa
Do jej wykonania potrzebny jest olej imbirowy oraz naturalny wosk pszczeli. Produkty w proporcji 1 część wosku na 2 części oleju należy umieścić w szklanym naczyniu, które z kolei trzeba wstawić do garnka z wodą (woda do wysokości kilku centymetrów zanurzonego naczynia). Podgrzewać, nie zagotować, mieszać aż wosk się rozpuści i oba składniki się połączą. Maść przelać do puszek metalowych lub plastikowych (wykorzystać zużyte po kremie czy innej maści). Lek powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej w ciemnej szafce. Maścią smaruje się obolałe stawy lub mięśnie.

Cukierki przeciwwymiotne
Aby mieć skuteczny i całkowicie naturalny środek przeciwwymiotny, łagodzący nudności spowodowane chorobą lokomocyjną lub ciążą trzeba 1 szklankę herbaty imbirowej zaparzonej z 1 łyżeczki imbiru mielonego wymieszać z 1,5 szklanki cukru, a następnie na patelni doprowadzić mieszankę do wrzenia i gotować do uzyskania temperatury 150 stopni. Bez termometru kuchennego można nie utrafić w punkt karmelizacji. Gotowe karmelki w postaci przestudzonego, gęstniejącego płynu wylać na silikonową matę lub tackę z tworzywa, rozprowadzić masę na grubość około 0,5 cm, poczekać aż się zetnie. Cukierki pokroić na kwadraciki i umieścić w puszce. Można przesypać je cukrem pudrem, aby się nie zbrylały.