Nie od dziś wiadomo, że przeciętne gospodarstwo domowe zmaga się z ogromnym marnotrawieniem jedzenia. Nie wynika to jednak ze złej woli i świadomego wyrzucania dobrego pokarmu, lecz z szybkości jego niekontrolowanego psucia się. Na szczęście można wydłużyć jego świeżość poprzez wykorzystanie pakowarki próżniowej.

Jak działa pakowarka próżniowa?

Zasada działania tego urządzenia jest bajecznie prosta i chodzi w niej jedynie o to, aby przechowywać jedzenie bez kontaktu z tlenem. W powietrzu żyją bakterie tlenowe, które w ogromnej większości odpowiadają za psucie się jedzenia. Jeśli tylko uda się przechować pokarm w miejscu, gdzie nie będzie takich bakterii, uda się wydłużyć termin przydatności do spożycia nawet o kilka dni.

Jak można osiągnąć takie szczególne beztlenowe warunki? Wystarczy tylko umieścić pożywienie w szczelnym woreczku foliowym, a następnie odessać z niego powietrze. Właśnie do tego zadania wykorzystywana jest pakowarka próżniowa.

Próżniowe pakowanie żywności — najważniejsze zalety

Oczywistą zaletą pakowarki próżniowej jest możliwość znacznego wydłużenia świeżości jedzenia. Łatwo się jednak można domyślić, że wiąże się z tym również zmniejszenie marnowania jedzenia, a także ogromne korzyści finansowe. Nie trzeba bowiem kupować tak często jedzenie, ponieważ ogranicza się wyrzucanie już posiadanego.

Co ciekawe, ta technika zabezpieczania jedzenia wyróżnia się spośród innych metod tym, że nie wpływa w najmniejszy sposób na smak jedzenia, a także na jego wartość odżywczą. Dzięki temu cały czas ma się możliwość jedzenia pysznego i pełnowartościowego pokarmu.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że obsługa takiej pakowarki jest niezwykle prosta i nikt, nawet zupełny początkujący nie będzie miał z tym nawet najmniejszego problemu. Wszystko dzięki temu, że jest to urządzenie automatyczne, a jego obsługa sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku.

Co jeszcze można pakować próżniowo?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co oprócz żywności może być pakowane w taki sposób. Czy pakowarka próżniowa ma jakieś dodatkowe możliwości, które mogą okazać się przydatne?

Wiedzieć trzeba, że próżniowo przechowywane mogą być także inne rzeczy. Doskonałym przykładem mogą tu być ubrania. Oczywiście codzienne pakowanie ich w torebki próżniowe będzie, delikatnie mówiąc mało wygodne, lecz już w podczas pakowania na wyjazd takie rozwiązanie może okazać się wręcz fenomenalne. Nie tylko uda się dzięki temu zmieścić do walizki więcej odzieży, lecz dodatkowo będzie ona w idealnym stanie.

Najważniejsze cechy dobrej pakowarki próżniowej

Jeśli chcemy korzystać z możliwości próżniowego pakowania, koniecznie musimy kupić sobie odpowiedni sprzęt, który to umożliwi. Podstawą jest w tym wypadku wybranie typu pakowarki. Na rynku dostępne są modele listwowe, lecz również duże odmiany komorowe, które są w stanie zapakować o wiele większe rzeczy.

Bez względu jednak na to, który model się wybierze, koniecznie trzeba przyjrzeć się jego mocy, a także osiąganemu ciśnieniu. Wpływać to bowiem będzie na efektywność pakowania.