Każdy człowiek co jakiś czas ma problemy z układem moczowym. Czasem są to problemy chwilowe, mało zauważalne i szybko przechodzą. Czasem jednak zdarzają się poważniejsze problemy.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli nagle pojawia się gorączka przekraczająca choćby lekko przekraczająca 38 stopni, bóle w dole brzucha, czy problemy w oddawaniu moczu, można się domyśleć, że przyczyna takiego stanu rzeczy jest infekcja. Nie warto zostawiać jej samej sobie. Trzeba iść do lekarza. Ten zaleci odpowiednią kurację.

Najpierw badania

Przy takiej infekcji lekarz często zaleca badania podstawowe krwi i moczu. Aby stwierdzić, jaki antybiotyk przepisać, lekarz sprawdzi jakie bakterie w moczu występują. Nie każdy antybiotyk bowiem tak samo dobrze zwalcza konkretne bakterie.

Leczenie

Leczenie powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza aż do stwierdzonego wyleczenia. Jednak o drogi moczowe trzeba dbać nie tylko podczas leczenia infekcji. Odpowiednie postępowanie non-stop pomaga uniknąć kolejnych zachorowań lub zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.

Czy bakterie w moczu to zawsze infekcja?

Obecność bakterii w moczu nie zawsze jest tożsame z infekcją, zwłaszcza gdy nie ma innych objawów, które to sugerują. Czasem ich obecność to kwestia przypadku – np. niewłaściwego oddania moczu przeznaczonego do badania, braku zachowanej higieny osobistej albo niewłaściwego pojemniczka.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, badanie warto powtórzyć w terminie wskazanym przez lekarza. Dodatkowo można tez zrobić podstawowe badania krwi, które wskazują na obecność lub nie jakiejkolwiek infekcji w organizmie.

Zbyt częste infekcje układu moczowego

Jeśli daną osobę infekcje takie dręczą znacznie częściej, niż większa część społeczeństwa, przyczyn może być kilka: predyspozycje genetyczne, anatomiczne zmiany w budowie układu moczowego albo kamica nerkowa. infekcje takie częściej dotykają także kobiety w czasie menopauzy.

W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak w szczególny sposób dbać o siebie i reagować natychmiast przy pierwszych objawach kolejnej infekcji.