Zioła stają się coraz bardziej popularne. Dzisiaj wiele osób docenia ich zdrowotne właściwości i chętnie tworzy swoje domowe i naturalne apteczki. Jakie właściwości posiadają zioła moczopędne? Czy pomagają przeprowadzić bezpieczny detoks organizmu?

Detoks? Lepiej sięgnąć do natury

Oczyszczanie organizmu z toksyn jest dzisiaj bardzo popularnym tematem. Wiele osób pragnie poprawić swoją kondycję, stosując różnego rodzaju detoksy. Niestety spora część cudownych diet lub zasad żywieniowych, mających na celu oczyszczenie ciała, nie jest dobra dla zdrowia i może zaszkodzić. Decydując się na przeprowadzenie czegoś w rodzaju „odtrucia” organizmu, warto pamiętać przede wszystkim o zbilansowanej diecie i nie ograniczać znacznie liczby przyjmowanych kalorii. Niezbyt bezpieczne wydaje się także stosowanie wątpliwej jakości suplementów diety. Naturalne kuracje są w tym przypadku o wiele mniej zagrażające zdrowiu – a trzeba przyznać, że można je przeprowadzić w prosty i tani sposób.

Co zażywać, by przeprowadzić bezpieczne oczyszczanie organizmu?

Naturalne sposoby na zdrowy detoks opierają się na stosowaniu ziół moczopędnych. Należy do nich m.in. pokrzywa, skrzyp polny, pietruszka, mniszek lekarski, nawłoć, czarny bez, lubczyk. Co ważne, zioła te można stosować na wiele sposobów. Najpopularniejsze są herbatki ekspresowe oraz zaparzanie suszu. Często można też dostać nalewki na bazie tych roślin, a także nabyć zioła kapsułkowane. Warto podkreślić, że zioła o działaniu moczopędnym mogą być skutecznym sposobem na pozbycie się obrzęków ciała, które mogą wynikać ze zmian hormonalnych, nieprawidłowej diety lub innych problemów zdrowotnych.

Rozsądnie z naturą

Stosując wszelkiego rodzaju zioła, warto pamiętać, iż – mimo że są naturalnymi produktami – mogą zakłócać działanie niektórych leków. Najbezpieczniej jest zachowywać czasowy odstęp od ziół i innych preparatów medycznych – np. 2 godziny. Nie wszystkie zioła moczopędne są też polecane dla kobiet w ciąży oraz karmiących. Wątpliwości powinna rozwiać konsultacja lekarska.