W którym miejscu ustawić kuchenkę gazową? Jakie odstępy od innych sprzętów należy zachować?

Usytuowanie kuchni gazowej

Niezwykle ważnym aspektem podczas umiejscowienia kuchenki gazowej, jest przestrzeganie kilku zasad oraz zaleceń producenta, które znajdziemy w instrukcji obsługi dołączonej do każdego rodzaju kuchenki. Płyta gazowa powinna być odpowiednio umiejscowiona względem okna. Pamiętajmy, że od miejsca montażu w dużym stopniu będzie także zależeć komfort użytkowania. Zwróćmy zatem uwagę na minimalne odległości od innych urządzeń i mebli, jakie należy zachować;

  • co najmniej 50 cm od okna, aby uniknąć podmuchów gaszących płomienie i nimi manipulujących,
  • minimum 30 cm od zlewu, co zmniejszy ryzyko pryskania wody na gorący tłuszcz i na palniki,
  • co najmniej 30 cm od lodówki, aby ściany lodówki nie ulegały nagrzaniu, co zwiększy zużycie energii na chłodzenie,
  • około 70 cm od okapu kuchennego, co pozwoli najlepiej usuwać opary i zminimalizuje ryzyko uderzenia w głowę,
  • około 50 cm odstępu od górnej zabudowy kuchennej.

Płyta na wyspie kuchennej

Modnym i ciekawym pomysłem jest usytuowanie płyty gazowej na wyspie kuchennej. Jednak doprowadzenie gazu na wyspę nie jest łatwym zadaniem. Niektóre osoby decydują się na taką opcję, jednak trzeba wtedy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o gaz płynny, wtedy trzeba go poprowadzić przewodem pod sufitem, a gaz z butli przy podłodze. Rozsądniejszą opcją jest butla gazowa, która może zostać schowana w szafce na wyspie kuchennej. Taka instalacji jest najmniej skomplikowana, jednak wiąże się z utratą miejsca na przechowywanie innych rzeczy.

Kupno płyty gazowej

Kuchnie gazowe mają szereg udogodnień. Podczas zakupu płyty gazowej warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które wpłyną na nasz komfort. Często wybierane są także podstawki do kawiarki (tanie i niewielkie), podstawki do woka (ułatwiają gotowanie na patelni typu wok i mieszanie potrawy), płytę do grilla (umożliwia przygotowanie potraw z grilla).

Zakup kuchenki gazowej powinien być przemyślany. Postawmy na dobrą jakość i dostosujmy ją do własnych potrzeb.