Standardowym objawem drętwienia rąk jest z reguły niezbyt przyjemne uczucie, które po krótkiej chwili mija. Jeżeli taka sytuacja często się powtarza to warto zgłosić się do lekarza, ponieważ w ten sposób poważna choroba może dawać o sobie znać.

Przyczyny mrowienia

Drętwienie rąk powoduje, że człowiek odczuwa mrowienie w okolicach palców, ale także na większej powierzchni dłoni. Jest ono skutkiem ograniczonego przepływu nerwowych impulsów, które przechodzą do ręki z rdzenia kręgowego. Specjaliści wyróżnili dwa czynniki odpowiedzialne bezpośrednio za drętwienie. Są to kolejno czynnik mechaniczny oraz czynnik termiczno-chemiczny. Przyczyną drętwienia jest z reguły nieprawidłowe ułożenie ciała.

Powtarzalne mrowienie

Większość ludzi podczas spania podpiera się ręką, skutkuje to przełożeniem ciężaru ciała na daną kończynę. Kiedy usuniemy ciężar może występować mrowienie. Jeżeli mrowienie jest powtarzalne i zdarza się często, to warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad kontrolny i następnie da skierowanie do lekarza specjalisty. Parestezja nie jest przyjemnym uczuciem, ale mimo wszystko nie sprawia żadnego bólu. W przypadku uszkodzenia obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego może bardzo często dochodzić do drętwienia. Na mrowienie narzekają również ludzie, którzy mieli wcześniej problemy z szyją oraz plecami. W niektórych przypadkach za drętwienie rąk może być odpowiedzialny stres. Obecnie żyjemy w bardzo ciężkich czasach i niemal codziennie dotykają nas stresogenne sytuacje. Osoby mniej odporne psychicznie mogą sobie z tym nie radzić i dlatego ich organizm działa impulsywnie. W niektórych przypadkach drętwienie może znaczyć, że zbliża się udar mózgu.

Drętwienie podczas ciąży

Oczywiście dzieje się to bardzo rzadko, jednak nie można bagatelizować tego objawu. Kobiety w ciąży również mogą miewać mrowienie występujące w kończynach. Z reguły jest to skutkiem tak zwanego zespołu cieśni nadgarstka. Po porodzie objawy powinny ustąpić, jeżeli dalej się pojawiają trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku drętwienia najczęściej można odczuwać mrowienie w kciuku, palcu wskazującym oraz palcu środkowym. Jeżeli w taki sposób odczuwany jest dyskomfort to istnieje duża szansa, że jest to właśnie zespół cieśni nadgarstka. Na samym początku choroby drętwienie odczuwane jest jedynie nocą. Z upływem czasu mrowienie zacznie pojawiać się również w dzień. Dobrym rozwiązaniem jest pocieranie ręki, która drętwieje. Po kilku minutach pocierania nieprzyjemne uczucie powinno ustąpić. Jeżeli zaniedbamy leczenie to dyskomfort będzie się regularnie pojawiał.