Czasem wystarczy zjeść dwa jabłka, aby poczuć sytość, ale jest to niestety za mało do tego, aby dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów. Koniecznie byłoby zjedzenia paru kilogramów, aby uzyskać pożądany efekt. Trudno jednak o pomieszczenie tego wszystkiego w żołądku, który ma ograniczoną pojemność. Na szczęście jest sokowirówka, dzięki której można w szybki i prosty sposób wycisnąć całą esencję z roślin. W soku znajdują się cenne składniki pokarmowe, które odżywiają organizm i go nawadniają.

Picie warzyw i owoców zamiast ich jedzenia? Czy to dobry pomysł?

Łatwiej i szybciej wypić sok przygotowany w sokowirówce niż zjeść sporą ilość warzyw, owoców. Każdy doskonale wie, jak ważne jest dostarczenie organizmowi każdego dnia kilku porcji roślin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pokarm musi zostać dokładnie przeżuty i strawiony, jeśli chce się przyswoić zawarte w nim substancje. Nie jest to jednak łatwe, wiele osób nie gryzie dokładnie jedzenia. Łatwiej będzie wycisnąć z warzyw i owoców pyszny sok. Zostanie on szybko przyswojony, dzięki czemu do komórek dotrą substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jedna szklanka soku może być traktowana jako jedna porcja warzyw i owoców. W sokach znajdują się antyoksydanty, flawonoidy, fitosterole, enzymy i szereg innych fitozwiązków. W zaledwie kilkanaście minut można przyswoić większość substancji zawartych w soku. Z kolei przy zjadaniu całych warzyw i owoców uzyskuje się tylko kilkanaście procent, czyli niewiele.

Dlaczego warto wyciskać soki z warzyw i owoców?

Warzywa i owoce podawane w formie soku są świetnie przyswajalne. Nie obciążają układu pokarmowego. Organizm nie musi zużywać dużej ilości enzymów do ich strawienia. Wątroba i trzustka również będą wdzięczna za sok. Mając sokowirówkę, przygotowanie szklanki świeżego soku zajmuje dosłownie chwilę. Warto to robić kilka razy dziennie. Silniejszy efekt uzyska się dzięki połączeniu wielu składników w jednym soku. Nie można zapomnieć o wrzuceniu zielonych warzyw liściastych, które zawierają mnóstwo chlorofilu i soli mineralnych. Świetnie sprawdzą się również zioła. Mają wspaniały wpływ na organizm i jednocześnie sprawiają, że sok uzyskuje unikalnych walorów smakowych. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego picia soków, bo wspiera to działania organizmu, wzmacnia odporność, stymuluje procesy oczyszczania z toksyn. Soki są jak eliksir młodości, dodają energii, przyspieszają przemianę materii, odkwaszają organizm. Pozwalają zachować dobre zdrowie i samopoczucie.