Nawłoć to roślina z rodziny marzanowatych (Caryophyllaceae). Ma wiele nazw zwyczajowych, z których większość odnosi się do jej żółtego koloru. Należą do nich: pluskwica, kanarkowy kwiat i kanarkowy chwast. Pochodzenie tych nazw może być dla Ciebie zaskoczeniem. Nawłoć i inne rośliny o podobnym żółtym kolorze nazywane są kanarkowymi, ponieważ były wykorzystywane przez wczesne gatunki ptaków do rozróżniania kolorów białego i czarnego. Istnieje wiele różnych rodzajów nawłoci, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: są roślinami kwitnącymi, które wytwarzają jaskrawożółte kwiaty od połowy lata do późnej jesieni. W Ameryce Północnej występuje około 40 różnych gatunków nawłoci, z których większość rośnie jako rośliny jednoroczne lub wieloletnie. Niektóre z nich rosną jako małe krzewy, a inne stają się dużymi drzewami o pniach do 2 metrów szerokości.

Do czego używa się nawłoci?

Nawłoć jest przede wszystkim wykorzystywana do produkcji leków (dostępne m.in. na LekiNatury.pl). Kilka gatunków nawłoci jest od wieków wykorzystywanych w medycynie i uprawianych jako rośliny ozdobne. „Solidago odora”, znana również jako nawłoć, jest uważana za jedno z najlepszych ziół do leczenia objawów cukrzycy ze względu na dużą zawartość werniksu – roślinnej substancji chemicznej, która obniża poziom cukru we krwi u zwierząt. Nawłoć jest także stosowana jako środek antyseptyczny oraz w leczeniu zapalenia oskrzeli i innych infekcji dróg oddechowych.

Części rośliny nawłoci

Nawłoć to wieloletnia roślina zielna wyrastająca z korzenia, którą często można znaleźć na wilgotnych terenach w pobliżu stawów i bagien. Liście rośliny mają żółty kolor. Kwiaty rośliny są żółte i pojawiają się późnym latem i jesienią. Kwiaty są zwykle małe, ale niektóre gatunki nawłoci mogą rosnąć jako duże krzewy. Łodygi nawłoci są puste w dolnej części i wypełnione powietrzem. Z tego powodu łodygi są elastyczne i mogą być wykorzystywane do tworzenia girland kwiatowych i innych dekoracji. Liście nawłoci zawierają związki chemiczne: werbenonię, która obniża poziom cukru we krwi u zwierząt, oraz hydroksykumarynę, substancję, która hamuje rozwój niektórych typów komórek nowotworowych u zwierząt. Korzenie nawłoci zawierają alkaloid likorynę, która ma właściwości antybakteryjne.

Nawłoć a objawy cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba, w której trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub komórki nie reagują na insulinę tak, jak powinny. Insulina jest substancją chemiczną, której organizm potrzebuje, aby glukoza, czyli cukier we krwi, dostała się do komórek w celu wykorzystania energii. W przypadku cukrzycy stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie, ponieważ komórki nadal potrzebują energii, mimo że we krwi nie ma już glukozy. Nadmierne stężenie glukozy we krwi może uszkodzić oczy, nerwy, nerki i serce. A wysokie stężenie glukozy we krwi jest jedną z głównych przyczyn neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów. Nawłoć ma zdolność do obniżania poziomu glukozy we krwi, co czyni ją potencjalnym lekiem na cukrzycę. W jednym z badań nawłoć była w stanie obniżyć poziom glukozy we krwi u szczurów. Kwiaty nawłoci mogą również posiadać właściwości lecznicze, które mogą leczyć cukrzycę ze względu na obecność werniksu i hydroksykumaryny.

Nawłoć a objawy depresji

Wiele roślin było wykorzystywanych w leczeniu depresji, ale nawłoć jest tylko jedną z nich. Wykazano, że ma ona właściwości antydepresyjne i może pomóc w łagodzeniu objawów depresji, takich jak negatywne myśli i uczucia. Badania wykazały, że nawłoć ma właściwości przeciwdepresyjne i jest obiecująca w leczeniu depresji. W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu klinicznym przeprowadzonym w Indiach stwierdzono, że u osób, które przyjmowały wyciąg z nawłoci, nastąpiło zmniejszenie objawów depresji w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo. Naukowcy uważają, że antydepresyjne właściwości nawłoci wynikają z obecności sangwiny, alkaloidu powszechnie występującego w tej roślinie oraz w wielu innych ziołach i roślinach. Sangwinaryna jest substancją chemiczną, która okazała się skuteczna w leczeniu depresji klinicznej u zwierząt.

Nawłoć a objawy menstruacyjne

Nawłoć była od wieków stosowana w leczeniu bólów menstruacyjnych i skurczów. Aktywnym składnikiem nawłoci jest werbena, która skutecznie łagodzi bóle menstruacyjne i skurcze. W kilku badaniach sprawdzono skuteczność nawłoci w leczeniu bólów menstruacyjnych i skurczów. Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że u kobiet, które codziennie przyjmowały nawłoć, nastąpiło znaczne zmniejszenie bólu menstruacyjnego i skurczów w porównaniu z grupą kobiet, które przyjmowały placebo. Inne badanie wykazało, że nawłoć jest tak samo skuteczna w zwalczaniu bólów menstruacyjnych, skurczów i trądziku, jak leki wydawane na receptę.

Nawłoć a objawy trądziku

Nawłocie są od wieków stosowane w leczeniu objawów trądziku, zwłaszcza zaskórników i wągrów. Aktywny składnik nawłoci i innych roślin z rodziny psiankowatych to solanina. Wiele roślin naturalnie zawiera solaninę i to właśnie ona jest odpowiedzialna za wiele korzyści płynących ze stosowania roślin z rodziny psiankowatych. Kilka badań wykazało, że wyciąg z nawłoci, który jest tym samym składnikiem odpowiedzialnym za leczenie trądziku w innych roślinach z rodziny psiankowatych, może być stosowany w leczeniu trądziku. W jednym z badań indyjskich stwierdzono, że u osób, które przyjmowały wyciąg z nawłoci, nastąpił znaczny spadek trądziku w porównaniu z grupą osób, które przyjmowały placebo. Inne badanie wykazało, że nawłoć była równie skuteczna w leczeniu trądziku, jak leki wydawane na receptę.