Otworzenie własnej kawiarni, baru czy restauracji to marzenie wielu ludzi. Codzienność często okazuje się odmienna niż ta budowana w wyobraźni. Gastronomia to ciężka praca, a odpowiedzialność za zdrowie i życie klientów jest najważniejszą wartością, którą kierować należy się kierować. Aby sprostać wymaganiom sanitarnym i higienicznym, każdy lokal musi posiadać odpowiednie urządzenia chłodnicze do gastronomii.

Jakie urządzenia chłodnicze potrzebne są w lokalu?

Rodzaj i ilość urządzeń zależą od profilu lokalu oraz jego wielkości. Stołówka czy duża restauracja potrzebują wielkich szaf chłodniczych pozwalających na przechowywanie nabiału, łatwo psujących się warzyw i owoców, wędlin. Mały bar czy kawiarenka nie ma takiego przerobu, więc i urządzenie chłodnicze nie musi być o znacznej pojemności. Ale z kolei kawiarnia i bar potrzebują witryny do ekspozycji i przechowywania gotowych dań, deserów, napojów przyrządzonych na bazie świeżych soków czy nabiału.

Właściciele firm gastronomicznych najczęściej poszukują:
– zamrażarek,
– szaf chłodniczych,
– witryn, lad chłodniczych, stołów chłodniczych.
Cukiernicy cenią wysoko przydatność schładzarek szokowych – urządzeń, które w krótkim czasie błyskawicznie pomagają obniżyć temperaturę produktu, na przykład galaretki czy kremu.

Nowe standardy w chłodnictwie gastronomicznym

Nowoczesne urządzenie chłodnicze do gastronomii to kosmos technologiczny. Z jednej strony konstruktorzy proponują najlepsze rozwiązania dla użytkowników, z drugiej działają proekologicznie stosując nowoczesne rozwiązania chroniące zasoby przyrodnicze.

Przed laty chłodnictwo obwiniane było za spowodowanie dziury ozonowej, której następstwem jest efekt cieplarniany. Dzisiaj urządzenia chłodnicze do baru i restauracji chłodzone są bezpiecznymi czynnikami chłodzącymi i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, mimo większej wydajności.

Nowoczesność przynosi również ciekawe rozwiązania użytkowe. Alarmy wzrostu temperatury przy niedomkniętych drzwiach, samodomykacze drzwi, możliwość otwierania drzwi nogą, a nawet głosem stają się powoli standardami. To nie są zapewne rozwiązania ostateczne – konstruktorzy urządzeń, projektanci designu wciąż pracują nad tworzeniem urządzeń dbających o zdrowie klientów, wygodę użytkowników i stan środowiska przyrodniczego.